tábory - turistika - zábava -

První pomoc

 

 

Myšlenka projektu „První pomoc“ vznikla na CVVZ v Třešti (Celostátní vzájemná výměna zkušeností) - především díky šikovné ukázce sdružení Osjak.

Od té doby uplynuly již dva roky a ve dnech 25. - 27. 5. 2009 se tento projekt opravdu uskutečnil na ZŠ Šitbořice. Byl určen pro žáky 5.-7. třídy.

O co jde v tomhle projektu?

Teoreticky i prakticky naučit děti poskytnout první pomoc. Samotná teorie nestačíTerka - figurantka - pád ze schodů

Po úvodu „Co je to první pomoc“ následovala přednáška o „KPR“, zlomeninách, šoku … Během tohoto povídání jsme si vše prakticky ukazovali za pomocí moderních technologií (PC a dataprojektoru), sami na sobě a na našem zapůjčeném „ambupanákovi“.

Největším přínosem byla ovšem praktická část. Třída se rozdělila do 4 skupinek a postupně oběhla různá stanoviště, kde šikovní simulanti zahráli skvěle nejčastější poranění - popáleniny, otevřenou zlomeninu, tepenné krvácení, úraz elektrickým proudem a pěkně nafingovaný pád ze schodů - nesměly chybět ani situaci dokreslující hysterky. Vše doplňovalo maskování, které se od těch pravých ran lišilo jen trochu. Úkolem dětí bylo daná zranění ošetřit tak, jak se to právě učily.

Mnozí z vás si asi pomyslí, že takové věci nejsou pro děti, ale opak je pravdou - ČČK a jiná sdružení pořádají taková cvičení pro školy běžně a pro děti je jen to přínosem – několik minut po přednášce dělaly během jednotlivých ošetřeních často přesně to, co by neměly.

V téhle části nešlo o to, aby děti ošetřily fingovaná zranění naprosto perfektně, ale o to, aby měli možnost si vyzkoušet, že realita je jiná než teorie. Po absolvování všech stanovišť jsme si tato prošli společně a ukázali, jak to mělo vypadat.

Závěrem chci dodat, že jakákoliv pomoc je lepší než žádná a že je důležité úrazům předcházet. Příkladem může být i tahle událost : „Skupina dospělých našla pod schodištěm chlapce ležícího v kaluži a ze strachu, aby mu nepoškodili páteř, jej v kaluži nechali ležet – chlapec se utopil…“.

 

Diskusní téma: První pomoc

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

Kontakt

Hlavas Novotný Jan 775375134

Anketa

Sleduji stránky

ano (100)
76%

ne (31)
24%

Celkový počet hlasů: 131

Odkaz na partnerské stránky 

ZŠ Šitbořice  https://zssitborice.webnode.cz

Novotný Jan fotograf - www.novotnyjan.cz

KČT CHAMELEON  www.chameleonbrno.org

A-TOM ČR  www.a-tom.cz

Kateřina Loučková www.dizajnerka.cz

 

 

 

 

 

 

Sponzoři rok 2010 - 2011

2010

PRAMOS a.s.

RWE - NET4GAS

ČASOPIS TURISTA A PORTÁL "NACESTU"

CHAMELEON BRNO A ČRDM JMK

OBEC ŠITBOŘICE

2011

NET4GAST

RACIO - BŘECLAV

2012

Obec Šitbořice

NET4GAS

Produkty

První pomoc

První pomoc

Kdo má zájem o naše školení nechť se ozve hlavnímu vedoucímu na email. Není to drahé ale není to ani zadarmo. 
www. a-tom.cz www.pramos.cz www.kct.cz